Sosyal Medya

TR-METALENDEKS Ekim Raporu Duyurusu

TR-METALENDEKS Ekim Raporu Duyurusu

TR-METALENDEKS Ekim Raporu Duyurusu

TÜRKİYE METAL SANAYİ İHRACAT ENDEKSİ “TR-METALENDEKS” EKİM AYINDA HEM FİYAT DÜŞÜŞLERİ HEM DE ZAYIFLAYAN TALEP ETKİSİ ALTINDA KALDI

İstanbul Demir ve Demir Dışı Metal İhracatçıları Birliği tarafından hazırlanan Türkiye Metal Sanayi İhracat Endeksi “TR-METALENDEKS” Ekim ayı sonuçları açıklandı. İhracat endeksi ekim ayında hem fiyat düşüşlerinin hem de zayıflayan talebin etkisi altında kaldı. İhracat miktar-değer ve birim değer endeksleri Ekim ayında bir önceki aya göre gerileme gösterdi. Özellikle ihracat birim fiyatlarında uzun süre sonra belirgin bir düşüş gerçekleşmiştir.     

Küresel Mal Ticaretinde Gerileme Son Çeyrekte Hız Kazandı

Küresel ekonomide sıkı para politikalarının yavaşlatıcı etkileri ekim ayında çok daha belirgin hale gelmiştir. Küresel sanayi PMI verilerinde ABD, Euro bölgesi ve Çin’de gerilemeler yaşanmıştır. Bu gelişmeler küresel mal ticaretini de karşılıklı olarak etkilemektedir.

Küresel ihracat siparişlerinde gerileme 20. ayına girmiştir. Ekim ayında da alınan ihracat siparişleri düşüş göstermiştir. Küresel mal ticareti miktar olarak küçülmektedir. Hollandalı kuruluş CPB verilerine göre miktar olarak dünya mal ticareti geçen eylül ayından bu yana küçülmektedir ve yılın son aylarında küçülme daha çok hissedilmektedir. Yine dünya ticaret örgütü verilerine göre dünya ticaretine konu olan malların ihracat fiyatları da gerilemektedir.

Ekim ayında özellikle metal fiyatlarında düşüşler yaşanmıştır. Talep tarafındaki yavaşlama fiyatları aşağı çekmektedir. Bakır ve alüminyum fiyatları gerilemiştir.

Türkiye de ise ekim ayında yeni parasal sıkılaşma önlemleri alınmıştır. Merkez Bankası politika faizini arttırmıştır. Buna bağlı olarak kredi ve diğer faiz oranları da artmaktadır. Ekim ayında Türk lirasında değer kaybı hızlanmıştır. Ortadoğu’daki yeni gelişmeler ile ortaya çıkan riskler karşısında TL ekim ayı boyunca değer kaybetmiştir. Ekim ayında üretici fiyat artışları yavaşlarken tüketici enflasyonunda artış sürmüştür. Yüksek enflasyon, faizler ve kur artışları dönemine girilmiştir.

TR-Metal Endeks Ekim Ayında Miktar ve Değer Olarak Geriledi 

Metal sanayi ihracat miktar endeksi Ekim ayında sınırlı ölçüde gerilemiştir. Eylül ayındaki düşüşün ardından miktar endeksi Ekim ayında 128,32 puandan 127,05 puana inmiştir. İhracat performansında ana belirleyici olan pazarlardaki yavaşlama ve talepte düşüş sürmektedir. Diğer yandan ihracatçılar ekonomi politikası değişikliklere uyum sağlamaya çalışmaktadırlar. Tüm bunlara bağlı olarak metal ihracatı yaz aylarının başından bu yana dalgalanma göstermektedir.

Metal sanayi ihracat değer endeksi Ekim ayında düşmüştür. Ekim ayında değer endeksi 151,05 puandan 144,44 puana inmiştir. İhracat değer endeksindeki düşüşün bir nedeni ihracatın miktar olarak gerilemesidir. Diğer yandan ihracat birim fiyatları da ilk kez belirgin şekilde düşmüştür.

 

DİĞER PROJELER

İDDMİB Kobi İhracat Mentorlüğü
Detaylı Bilgi
Genç İhracatçılar Projesi
Detaylı Bilgi
Yabancı Öğrenci Projesi
Detaylı Bilgi
Site Design & Technology by
http://sirius.com.tr/